EkoParty.pl

Pozostało 300,00 zł do darmowej dostawy

Kubki papierowe – które są naprawdę ekologiczne?

Kubki papierowe – które są naprawdę ekologiczne?

Jednorazowe kubeczki papierowe są niezwykle przydatne – zarówno podczas sprzedaży napojów na wynos, np. w kawiarniach, jak i w czasie domowych przyjęć czy eventów na większą skalę. Bezpieczne, higieniczne, nie wymagają mycia… ale czy są ekologiczne? Bez wątpienia mogą być. Takie produkty trzeba jednak wybierać bardzo świadomie. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby były naprawdę przyjazne środowisku naturalnemu!

Kubeczki papierowe – co sprawia, że są „eko”?

Stosowanie naczyń jednorazowych jest niezwykle wygodne – zwłaszcza podczas eventów, w których uczestniczy nawet kilka tysięcy osób. Są wykorzystane od lat, jednak dopiero niedawno plastik zaczął być wypierany przez papier, i to zarówno przy serwowaniu zimnych, jak i ciepłych napojów.

Czy jest to dobry wybór? Jak najbardziej tak! Kubki papierowe:

  • mogą powstawać z papieru po recyklingu, co wpisuje się w ideę zero-waste,
  • są w 100% kompostowalne, co przekłada się na ich bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Nie trafiają na śmietnik, ale zyskują „kolejne życie”,
  • są bezpieczne dla zdrowia – nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do spożywanych napojów, a co za tym idzie, do Twojego organizmu,
  • nie mają wpływu na smak ani na zapach napojów.

Te cechy sprawiają, że można je nazwać eko naczyniami jednorazowymi i korzystać z nich z myślą o dobru Ziemi. W tym miejscu trzeba jednak postawić „gwiazdkę” – nie każdy kubek papierowy można uznać za produkt ekologiczny.

Na jakie kubki papierowe warto uważać?

Za ekologiczne uchodzą wyłącznie te kubeczki papierowe, które są w pełni biodegradowalne i możliwe do poddania recyklingowi. Tymczasem ich producenci stają przed bardzo poważnym wyzwaniem. Jak zapewne wiesz, papier sam w sobie jest podatny na działanie wilgoci. Dlatego „czysta” celuloza czy inny rodzaj papieru nie miałyby szans z płynem, który trafiłby do wewnątrz. Po krótkim czasie nasiąknęłyby nim, zmiękły i po prostu się rozerwały.

Co zatem sprawia, że tak się nie dzieje? Tu właśnie dochodzimy do sedna: aby kubki papierowe zachowały szczelność przez długi czas, muszą zostać pokryte odpowiednią powłoką bądź nasycone substancją, która zapewni im tę właściwość.

Jak myślisz, co jest wykorzystywane najczęściej? Niestety jest to plastik. Powszechną metodą produkcji jest nasycanie papieru polietylenem. Jest ona niezwykle skuteczna, ponieważ dzięki temu dodatkowi kubeczki są rzeczywiście mało podatne na uszkodzenia pod wpływem cieczy. Sęk jednak w tym, że obecność PE w materiale „dyskwalifikuje” go w procesie recyklingu czy kompostowania. Jego cząstki są na tyle mikroskopijne, że nie sposób ich oddzielić od celulozy. Nie da się więc odzyskać ani papieru, ani plastiku. A to poddaje w wątpliwość kwestię „ekologiczności” takich opakowań.

Jest jednak dobra wiadomość: na rynku można znaleźć w pełni ekologiczne kubki papierowe. Takie, które z jednej strony dobrze chronią sam napój, jak i osobę korzystającą z naczynia, a z drugiej – mogą zyskać drugie życie dzięki kompostowaniu czy recyklingowi.

W pełni ekologiczne kubki papierowe? To możliwe!

Zastanawiasz się, na jakie kubeczki papierowe, jako świadomy odbiorca, powinieneś postawić? Warunki „ekologiczności” spełniają wszystkie warianty, które znajdziesz na Ekoparty. Co o tym decyduje? Wykorzystanie specjalnej, biodegradowalnej warstwy ochronnej. Spełnia ona podobną rolę do wspomnianego polietylenu, ale jest jednocześnie w pełni przyjazna środowisku naturalnemu.

Z czego może być wykonana taka warstwa? Oto dwie opcje, na które możesz postawić.

Kubki papierowe z powłoką PLA

PLA, czyli kwas polimlekowy (polilaktyd), to w pełni biodegradowalny polimer. Jest pozyskiwany z odnawialnych surowców – zazwyczaj z mączki kukurydzianej. Ma on bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w branży opakowań, ale także w biomedycynie czy jako filament do drukarek 3D.

Co ważne, PLA w warunkach specjalistycznego kompostowania przemysłowego rozkłada się w ciągu 90 dni! Dobrze sprawdza się podczas produkcji kubków jednorazowych, ponieważ temperatura jego topnienia wynosi 173°C. Dlatego niestraszne mu nawet gorące napoje, a powłoka pozwala zachować naczyniu bezkompromisową szczelność przez długi czas.

Pamiętaj przy tym, że jeśli potrzebne Ci ekologiczne kubki jednorazowe do ciepłych napojów, najlepiej zdecydować się na te dwuwarstwowe. A więc takie, które mają podwójne ścianki o chropowatej teksturze, chroniącej przed poparzeniem.

Kubki jednorazowe z powłoką dyspersyjną

Powłoka dyspersyjna na bazie wody (water-based coating) to absolutna nowość w świecie ekologicznych kubków papierowych. Powstaje przy wykorzystaniu wody oraz specjalnej, naturalnej żywicy. Ta innowacyjna technologia jest równie skuteczna jak zastosowanie powłoki PLA – nałożona warstwa tworzy szczelną barierę, która zapobiega przemakaniu kubków, a jednocześnie nie pozbawia ich ekologicznego charakteru.

Co wybrać: PLA czy powłokę dyspersyjną na bazie wody? Kubeczki papierowe powstałe z wykorzystaniem obu technologii są w pełni bezpieczne dla człowieka i środowiska. Dlatego ostateczna decyzja należy do Ciebie. A jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze, skontaktuj się z zespołem Ecoparty. Podpowiemy!

Ekoparty.pl

+48 511 256 656info@ekoparty.pl

Godziny otwarcia:

Pon - Pt 09:00-18:00
Sobota: 10:00 - 14:00
Zapraszamy do sklepu stacjonarnego.

Chcesz z nami współpracować?
Napisz do nas na:

info@ekoparty.plWięcej o współpracy

Płatności

Dostawa

©2019-2022 Ekoparty.pl

Shoper.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl