EkoParty.pl

Pozostało 300,00 zł do darmowej dostawy

Kubki papierowe z barierą dyspersyjną: „eko” w pełnym tego słowa znaczeniu

Kubki papierowe z barierą dyspersyjną: „eko” w pełnym tego słowa znaczeniu

Kubki jednorazowe są w wielu sytuacjach koniecznością. Piknik rodzinny poza domem. Kawiarnia, która sprzedaje kawę na wynos. Event biznesowy, na który zaproszono duże grono osób. To tylko kilka możliwości. Zastanawiasz się, co zrobić, aby korzystać z jednorazowych naczyń, ale w sposób przyjazny dla środowiska? Odpowiedź to kubki papierowe z barierą dyspersyjną. Zobacz, czym tak naprawdę są i dlaczego można je uznać za 100% ekologiczne.

 

Kubki papierowe – czy wszystkie są ekologiczne?

Czy papierowe zawsze znaczy ekologiczne? Na pierwszy rzut oka – tak. W końcu papier podlega recyklingowi, a sam w sobie jest naturalnym materiałem. Wszystko więc wydaje się w porządku, prawda?

Jednak odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć: „Tak, ale…”. Na czym polega to „ale”? Papier sam w sobie nie jest odporny na działanie cieczy. Gdyby kubek był wykonany wyłącznie z tego materiału – choćby byłby to np. gruby karton – szybko zacząłby nasiąkać wlanym do niego napojem. Co stanie się potem? To możesz już sobie wyobrazić.

Właśnie dlatego kubki papierowe muszą być wzbogacone o powłokę, która zabezpieczy je przed działaniem płynów. I tu właśnie zaczynają się „schody”. W większości przypadków kubki z papieru są zabezpieczane… plastkiem. A więc tym materiałem, którego powinno się unikać, chcąc być „eko”.

Kiedy do papierowego kubka jest dodany plastik, w formie mikroskopijnych cząstek, materiał nie nadaje się do recyklingu ani do kompostowania. Smutne, ale prawdziwe.

Ale jest też dobra wiadomość: istnieją kubki papierowe, które powstają zupełnie bez plastiku, a jednocześnie są odpowiednio wodoszczelne. Jak to możliwe? Jest w nich stosowana specjalna powłoka czy bariera dyspersyjna.

 

Bariera dyspersyjna w kubkach papierowych – co to jest?

Bariera dyspersyjna to tajemniczo brzmiące pojęcie. Co oznacza w praktyce? Otóż powłoka dyspersyjna to warstwa zabezpieczająca papier przed przemoknięciem, która powstaje na bazie wody i naturalnych żywic. Zapewnia ona niezawodną ochronę przed wyciekiem płynu czy deformacją kubka, a jednocześnie jest w 100% wolna od plastiku i przyjazna środowisku!

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści dla środowiska naturalnego!

Kubki z powłoką dyspersyjną są w 100% biodegradowalne.

Można je zarówno poddać recyklingowi (bez obaw mogą trafić do pojemnika na papier), jak i po prostu skompostować. Powód jest prosty: są wolne od jakichkolwiek sztucznych dodatków.

Papierowe kubki z barierą dyspersyjną są odpowiednie na każdy napój: ciepły czy zimny

Nie musisz się obawiać, że papierowy kubeczek z barierą dyspersyjną zacznie przeciekać, jeżeli wlejesz do niego gorącą kawę czy herbatę. Z kubeczkiem nic się nie stanie również, gdy do lemoniady czy wody z miętą dodasz kostki lodu. Powłoka dobrze radzi sobie z napojami o każdej temperaturze – jest odporna w zakresie od -20°C do +100°C.

Kubki z powłoką dyspersyjną nie mają oznakowania SUP

Oznakowanie SUP, zgodnie z dyrektywą UE, musi być obecne na opakowaniach wielu produktów jednorazowych zawierających plastik – np. chusteczek nawilżanych, podpasek i tamponów czy papierosów z filtrem. Dotyczy również kubków jednorazowych. Jeżeli zawierają one tworzywa sztuczne, ta informacja musi się wyraźnie pojawić na opakowaniu.

W przypadku kubków z barierą dyspersyjną nie ma konieczności umieszczania oznakowania SUP – w przeciwieństwie do artykułów, w których wykorzystuje się PLA, czyli tzw. bioplastik. To pokazuje, że omawiany typ naczyń jest w pełni ekologiczny.

 

Kubki z powłoką dyspersyjną a kubki z PLA – na czym polega różnica?

Kubki ekologiczne powstają nie tylko w wersji z powłoką dyspersyjną. Zanim ta technologia została rozwinięta i zyskała na popularności, podstawą były artykuły, w których – jako zamiennik polietylenu – stosowano PLA (bioplastik).

Czy zatem PLA jest ekologiczne? Tu znowu trzeba odpowiedzieć „Tak, ale…”, chociaż wątpliwości są znacznie mniejsze niż w przypadku większości kubków papierowych.

PLA, czyli polilaktyd jest polimerem naturalnego pochodzenia. Najczęściej wytwarza się go z kukurydzy, opcjonalnie z trzciny cukrowej. Jest to więc materiał biodegradowalny, który może trafić np. do kompostowni.

Są jednak dwa wyzwania.

  1. W realnym świecie PLA rzadko kiedy trafia do kompostowni przemysłowych – choćby dlatego, że często nie jest wyraźnie oznaczone jako bioplastik (często stosuje się oznaczenie 7-Other, które odnosi się do wielu różnych tworzyw, niekoniecznie kompostowalnych).
  2. W warunkach domowych kompostowanie PLA może być nieefektywne – choćby dlatego, że do rozkładu ten biopolimer wymaga temperatury ok. 70°C i wilgotności na poziomie 70. Poza tym dobrze by było, przed jego przetworzeniem, wysuszyć granulat. Dlatego np. torby z PLA włożone do kompostownika rozkładałyby się znacznie dłużej niż materiały organiczne.

Można więc powiedzieć, że „kuleje” technologia przetwarzania PLA. W przypadku powłoki dyspersyjnej nie ma takiego problemu – ulega ona biodegradacji w niższej temperaturze, wraz z kubkiem. Dlatego te jednorazowe naczynia są znacznie lepiej przystosowane zarówno do kompostowania, jak i do recyklingu.

Wniosek? Jeżeli szukasz w 100% ekologicznych kubków papierowych, które zapewnią komfort użytkowania, a jednocześnie będą łatwe do przetwarzania i wolne od plastiku – postaw na te z barierą dyspersyjną. Zajmujemy się ich produkcją, dlatego w EkoParty.pl możesz liczyć zarówno na ich świetną jakość, jak i rozsądną cenę. Sprawdź!

Ekoparty.pl

+48 511 256 656info@ekoparty.pl

Godziny otwarcia:

Pon - Pt 09:00-18:00
Sobota: 10:00 - 14:00
Zapraszamy do sklepu stacjonarnego.

Chcesz z nami współpracować?
Napisz do nas na:

info@ekoparty.plWięcej o współpracy

Płatności

Dostawa

©2019-2022 Ekoparty.pl

Shoper.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl